Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kod Paylaşımı SQL Nedir ?

Asperix

Yönetici
Yazılım Uzmanı
Katılım
2 Ara 2022
Mesajlar
52

SQL Nedir ?​

SQL (Structered Query Language), Türkçe’ de yapılandırılmış Sorgu Dili olarak geçmektedir. SQL kesinlikle bir programlama dili değildir. Bir alt dil olarak veritabanı (veritabanı kavramını bilmeyenler için detayı 2. derste verilecektir) işlemleri için kullanılır ve genel syntax bütün veritabanları için hemen hemen aynıdır.
SQL Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar ?
SQL’in asıl kullanıldığı yer veritabanlarıdır ve veritabanında saklanan veriyi işlemek için ihtiyaç duyulmaktadır. Verilerin hedeflenen görev tanımı içinde modellenmesini sağlar.
SQL ile sorgulama işi yapan bazı yazılımlar aşağıdaki gibidir:
Microsoft Sql Server: Sunucu tabanlı Microsoft’un geliştirdiği bir yazılımdır.
Oracle: En güçlü veritabanı yazılımı olarak bilinir ve büyük firmalarda ve uygulamalarda kullanılır. Geliştiricisi Oracle’dır.
Mssql: Ücretli bir yazılımdır ve Microsoft tarafından yazılmıştır.
MySQL: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Geliştiricisi Oracle’dır.
Access: Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve daha küçük uygulamalarda tercih edilmiştir.
Bu liste daha da uzar gider.

Veritabanı Nedir?​

Günümüzde bilgiyi ilkel yöntemlerle bir yerde tutmak, o bilgiyle ilgili işlemler yapmak, düzenlemek vb. imkansız hale geldiği geldiği için, sayısız veriyi sistematik bir şekilde depolayan sistemlere ihtiyaç duyulmuştur.Bu kadar veriyi depolayabilmek için de veritabanı (database) kavramı ortaya çıkmıştır.

Veritabanı milyonlarca müşterisi olan bir bankada müşterinin kişisel bilgileri ,hesap bilgileri gibi verilerin veya bir hastanesin hasta kayıtlarının depolandığı alandır. Veritabanları veri bütünlüğü sağlar, veri tekrarını önler.

Veritabanı uygulamaları ikiye ayrılır:
• Düz Dosya Veritabanı: Bu veritabanlarında tüm kayıtlar tek tabloda tutulmak zorundadır. O yüzden veri tekrarı kaçınılmazdır. Örnek olarak Excel ve Word bu tipte veritabanlarıdır.
• İlişkisel Veritabanı (Relational Database): Bizim ilgileneceğimiz kısım burasıdır.Bu veritabanında birden fazla tablo bulunur ve tablolar arasında belir bir hiyerarşiye göre ilişki bulunur. MSSQL, Oracle, MySQL, PostgreSQL, Berkeley, Firebird, Sybase, Ms Access ilişkisel veritabanlarına örnek veritabanlarıdır.

Veritabanı Yönetim Sistemi (VTYS) Nedir?​


Bir veritabanının oluşturulması, yeni kayıtların eklenmesi, varolan kayıtların güncellenmesi gibi işlerin yönetilmesini sağlayan sistemlere veritabanı yönetim sistemi (Database Management System (DBMS)) denir. Veritabanı yönetim sisteminin amacı, ilgili veritabanını kullanarak yazılım geliştirilmesini, veritabanının yönetimini, performans ölçümlerinin yapılmasını, güvenliğinin sağlanmasını kolaylaştırmaktır. VTYS veritabanı ile veritabanını kullanıcak yazılımlar arası iletişim ve düzeni sağlar.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar